Wi-Fi nejen v obýváku
Napájení Wi-Fi zařízení
Protože velká část aktivních Wi-Fi prvků neleží v bezpečí vašeho obýváku, ale nachází se na nejrůznějších extrémních místech jako jsou půdy nebo přímo střechy, speciální externí boxy umístěné v podstatě kdekoliv a další, bylo potřeba udělat něco s přísunem energie. Aktivní tak prvky mohou být napájené nejen přímo přes adaptér ze zásuvky, ale i pomocí napájení vedeného přímo přes ethernet ový kabel, tzv. Power Over Ethernet neboli PoE. Poslouží k tomu 2 nevyužité páry vodičů přímo v klasickém UTP kabelu. Není to samozřejmě jen tak a je potřeba tzv. injector na vstupní straně a splitter pro vyselektování napětí na výstupu.PoE mohou být buď aktivní dle standardu 802.3af, který umožňuje přenos výkonu do 13 W na celé možné délce UTP kabelu tj. 100 m. Napětí v této normě je určeno na 48 V.
Aktivní PoE – splitter s regulovatelným výstupním napětím
Pasivní PoE se používají na kratší vzdálenosti a po UTP kabelu posílají výkon pouze dodaný zdrojem na vstupní straně při jeho nominálním napětí.
Pasivní PoE – sada kabelů, injektor + splitter
Boxit! – boxni to
Většina aktivních prvků je v provedení do vnitřních prostor, ale lze je umístit do venkovních boxů s výstupy pro antény a ethernetové kabely přes vodotěsné průchodky. Boxy mohou být i vybavené integrovanou anténou a pro napájení je využíváno PoE.WaveRF BOXIT! - plně vybavený venkovní box s integrovanou 16 dBi anténou pro 2,4 GHz
Nanostation
Dalším kompletním externímřešením jsou třeba jednotky Nanostation od výrobce UBNT (Ubiquity) ve verzi pro 2,4 GHz a 5 GHz s velkým množstvím nastavení ve firmwaru.Oba typy mají integrovanou 10 dBi resp. 14 dBi anténu a opět jsou napájené přes přiložené pasivní PoE a lze je provozovat jako přístupové body i klientské stanice, kde nacházejí větší využití.
Napsáno pro PCTuning.cz.